SVENSK FORMGIVARE, byrå och hurts, möjligen Ture Ryberg för J.E Blomqvist, Uppsala ca 1930.

Palisander och bonad björk, två lådor, sockellist, ben och draghantag av vitmetall, skiva av marmor. Bredd 100 cm, bredd 48 cm, höjd 71 cm. Nyckel medföljer. Hurtsen med utdragsskiva upptill, längd 45 cm, djup 40 cm, höjd 71 cm.

Marmorskivor med kantnagg, slitage. Hyllplan saknas på hurts.

Utropspris
10 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69