SVEN PALMQVIST, skål, glas, "Ravenna", Orrefors 1961.
Rund med rutdekor i blått och rött mot svagt gultonad fond. Signerad ORREFORS RAVENNA 1883 Sven Palmqvist, diameter 32,5 cm, höjd 10,5 cm.
Några små repor undertill.
OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00