811273

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Vicke lindstrand, vas, graal, orrefors 1937.

VICKE LINDSTRAND, vas, graal, Orrefors 1937.

Dekor i brunt och grönt av dansande figurer mot svagt mjölktonad fond. Signerad GRAAL No 303 ORREFORS -37 V. Lindstrand (egenhändig signatur). Höjd 18 cm, diameter ca 14 cm.

Smärre repor.

Övrigt

Denna vas med sin dekor av dansande figurer är mycket ovanlig. Motivet förekommer några gånger i slutet av 1930-talet och förbinder såväl Graal- som Arieltekniken med de detaljer av luft som omger figurerna.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Slutpris
232 000
22 957
27 478
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
15 nov 2016 22:23
232 000 SEK
15 nov 2016 22:23
230 000 SEK
15 nov 2016 22:23
217 000 SEK
15 nov 2016 22:23
215 000 SEK
15 nov 2016 22:23
212 000 SEK