Kan inte nå servern

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)

VICKE LINDSTRAND, vas, graal, Orrefors 1937.

Dekor i brunt och grönt av dansande figurer mot svagt mjölktonad fond. Signerad GRAAL No 303 ORREFORS -37 V. Lindstrand (egenhändig signatur). Höjd 18 cm, diameter ca 14 cm.

Smärre repor.

Övrig information

Denna vas med sin dekor av dansande figurer är mycket ovanlig. Motivet förekommer några gånger i slutet av 1930-talet och förbinder såväl Graal- som Arieltekniken med de detaljer av luft som omger figurerna.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
AVHÄMTNING fr.om 16 november, klockan 12.00: Bukowskis Market, Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Formgivare

Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
232 000
S
E
K
21 226
E
U
R
22 459
USD
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (9 bud)
3
A
15 nov 2016 22:23
232 000 SEK
4
15 nov 2016 22:23
230 000 SEK
3
A
15 nov 2016 22:23
217 000 SEK
4
15 nov 2016 22:23
215 000 SEK
3
A
15 nov 2016 22:23
212 000 SEK
4
15 nov 2016 22:23
210 000 SEK
3
11 nov 2016 16:29
190 000 SEK
2
4 nov 2016 10:27
50 000 SEK
1
4 nov 2016 0:22
20 000 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på