811273
Vicke Lindstrand
(1904-1983)

VICKE LINDSTRAND, vas, graal, Orrefors 1937.

Dekor i brunt och grönt av dansande figurer mot svagt mjölktonad fond. Signerad GRAAL No 303 ORREFORS -37 V. Lindstrand (egenhändig signatur). Höjd 18 cm, diameter ca 14 cm.

Smärre repor.

Övrigt

Denna vas med sin dekor av dansande figurer är mycket ovanlig. Motivet förekommer några gånger i slutet av 1930-talet och förbinder såväl Graal- som Arieltekniken med de detaljer av luft som omger figurerna.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK