811273

169. VICKE LINDSTRAND, vas, graal, Orrefors 1937.

Dekor i brunt och grönt av dansande figurer mot svagt mjölktonad fond. Signerad GRAAL No 303 ORREFORS -37 V. Lindstrand (egenhändig signatur). Höjd 18 cm, diameter ca 14 cm.

Denna vas med sin dekor av dansande figurer är mycket ovanlig. Motivet förekommer några gånger i slutet av 1930-talet och förbinder såväl Graal- som Arieltekniken med de detaljer av luft som omger figurerna.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Konditionsrapport

Smärre repor.

Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Camilla Behrer

    Camilla Behrer
    Specialist design & modernt konsthantverk

    camilla.behrer@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss