AXEL EINAR HJORTH, soffa "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1933.
Betsad furu, löstagbar ryggbricka, sekundär botten med ribbor, märkt med metallbricka R 338 43-C 9 2 33. Längd 233 cm, djup 74,5 cm, höjd 76 cm.
Dyna saknas. Slitage.
Ritningen för denna modell är daterad 1929.
OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00