Rut Bryk

(Finland, 1916-1999)
Rut Bryk
(Finland, 1916-1999)

RUT BRYK, relief av stengods "Venetianskt palats", Arabia, Finland 1953.

I form av hus med fågel över portal, glaserad i blått, grönt och rosa. Signerad BRYK 892, mått 51,5 x 30,5 cm, djup 4 cm.

Smärre glasyrkrackelyr.

Harri Kalha, "Rut Bryk", Emma 2016, sid 130-131.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Formgivare

Rut Bryk var en framstående finländsk keramiker och bildkonstnär, född 1916 i Stockholm. Hon anses vara en betydande gestalt inom Finlands moderna konstindustri och var långvarigt knuten till porslinsfabriken Arabia.

Bryk studerade vid Konstindustriella läroverket, och inledde sin karriär som grafiker och illustratör. I slutet av 1930-talet började hon utforska vävtekniker genom att tillverka färgstarka gobelänger av trasor. Vid sidan av dem var det de handtryckta tygerna med pittoreska växt- och människomotiv i linoleumsnitt som fängslade publiken på konstindustriutställningarna. Så småningom fick Bryk upp ögonen för keramikens möjligheter och anställdes vid porslinfabriken Arabia. I hennes tidiga produktion finns figurativa avbildningar av människor och djur, utförda i glasyrmålning och skrapning på fajans; en teknik hon lärt sig av formgivaren Birger Kaipiainen.

Rut Bryks konstnärskap blev särskilt utmärkande när hon började utforska reliefer. Hennes abstrakta, skulpturliknande väggreliefer i keramik, uppbyggda av tusentals små kakeldelar, göts i fabriken efter Bryks modeller och utgjorde material för hennes avancerade arbeten på 1970- och 1980-talet. Reliefernas ljus och skuggor skapar en känsla av något immateriellt eller tredimensionellt i ständig rörelse, ofta med berättelser från barndomen eller naturupplevelser som löper som en röd tråd genom Bryks verk.

År 1994 blev Bryk hedersdoktor vid Helsingfors Universitet. Hennes verk finns representerade på ett flertal museer både i Finland och utomlands.

Klubbat pris
152 001
13 669
14 421
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik (55 bud)
8
17 nov 2016 19:18
152 001 SEK
9
17 nov 2016 19:18
150 001 SEK
8
17 nov 2016 19:18
142 001 SEK
9
17 nov 2016 19:18
140 001 SEK
8
17 nov 2016 19:17
138 001 SEK
9
17 nov 2016 19:17
136 001 SEK
8
17 nov 2016 19:14
134 001 SEK
10
17 nov 2016 19:14
132 001 SEK
8
17 nov 2016 19:13
128 001 SEK
10
17 nov 2016 19:13
126 001 SEK
8
17 nov 2016 19:01
102 001 SEK
9
17 nov 2016 18:57
100 001 SEK
8
17 nov 2016 18:57
82 000 SEK
9
17 nov 2016 18:57
80 000 SEK
8
17 nov 2016 18:56
73 000 SEK
9
17 nov 2016 18:56
71 000 SEK
8
17 nov 2016 18:56
63 000 SEK
9
17 nov 2016 18:56
61 000 SEK
8
17 nov 2016 18:56
57 000 SEK
9
17 nov 2016 18:56
55 000 SEK
8
16 nov 2016 15:11
52 000 SEK
13 nov 2016 18:19
50 000 SEK
13 nov 2016 18:19
48 000 SEK
13 nov 2016 14:19
46 000 SEK
12 nov 2016 8:33
44 000 SEK
11 nov 2016 19:45
42 000 SEK
6 nov 2016 20:20
40 000 SEK
6 nov 2016 20:20
40 000 SEK
6 nov 2016 20:08
39 000 SEK
6 nov 2016 20:08
38 000 SEK
6 nov 2016 17:10
37 000 SEK
6 nov 2016 15:52
36 000 SEK
6 nov 2016 15:50
35 000 SEK
6 nov 2016 15:50
34 000 SEK
6 nov 2016 15:38
33 000 SEK
6 nov 2016 15:38
32 000 SEK
6 nov 2016 15:37
31 000 SEK
6 nov 2016 15:37
30 000 SEK
6 nov 2016 15:37
29 000 SEK
6 nov 2016 15:37
28 000 SEK
5 nov 2016 23:34
27 000 SEK
5 nov 2016 18:31
26 000 SEK
5 nov 2016 18:29
25 000 SEK
5 nov 2016 18:29
24 000 SEK
4 nov 2016 13:16
23 000 SEK
4 nov 2016 13:16
22 000 SEK
4 nov 2016 11:22
21 000 SEK
4 nov 2016 10:26
20 000 SEK
4 nov 2016 10:26
19 888 SEK
4 nov 2016 10:25
19 388 SEK
4 nov 2016 10:25
18 888 SEK
4 nov 2016 10:25
17 500 SEK
4 nov 2016 10:25
17 000 SEK
3 nov 2016 13:36
16 000 SEK
3 nov 2016 12:27
10 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77