830860

Rut Bryk

(Finland, 1916-1999)
Rut bryk, relief av stengods "venetianskt palats", arabia, finland 1953.

RUT BRYK, relief av stengods "Venetianskt palats", Arabia, Finland 1953.

I form av hus med fågel över portal, glaserad i blått, grönt och rosa. Signerad BRYK 892, mått 51,5 x 30,5 cm, djup 4 cm.

Smärre glasyrkrackelyr.

Harri Kalha, "Rut Bryk", Emma 2016, sid 130-131.

Övrigt

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Klubbat pris
152 001
14 844
17 491
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik (55 bud)
8
17 nov 2016 19:18
152 001 SEK
9
17 nov 2016 19:18
150 001 SEK
8
17 nov 2016 19:18
142 001 SEK
9
17 nov 2016 19:18
140 001 SEK
8
17 nov 2016 19:17
138 001 SEK