Hans Coper

(Storbritannien, 1920-1981)
Hans Coper
(Storbritannien, 1920-1981)

HANS COPER, vas, stengods, Studio of Lucy Rie, Albion Mews pottery, London 1955.

Närmast timglasformad vas, vit-beige glasyr, abstrakt sgrafitto-dekor. Stämpelsignerad HC. Höjd 18 cm.

Proveniens

Erik Chambert

Utställningen "Bohus Stickning – Lucie Rie Pottery" visades på Röhsska konstslöjdmuseet från12:e till 27:e februari 1955. I utställningen ingick stickade plagg från föreningen Bohus Stickning samt keramiska föremål av Lucie Rie och Hans Coper. Vid denna tid arbetade Hans Coper fortfarande i Lucie Ries verkstad, varför det var hennes namn som lyftes from i utställningens titel. Bohus Stickning leddes av den handlingskraftiga f.d. landshövdingehustrun Emma Jacobsson (1883-1977 ). Bakgrunden till det kanske oväntade utställningssamarbetet mellan en lokal textilproducent och några av 1950-talets mest kända internationella keramiker var av allt att döma Emma Jacobssons personliga kontakter inom den engelska studio crafts-miljön. Dessa kontakter hade etablerats vid keramikern Bernard Leachs besök i Göteborg 1949 i samband med att han visade sina arbeten på Röhsska konstslöjdmuseet. Emma Jacobsson och Bernard Leach hade efteråt brevkontakt, och på Leachs initiativ bjöds Emma Jacobsson in som en av få skandinaviska deltagare till The International Conference of Craftsmen in Pottery and Textiles på Dartington Hall i England 1952, en konferens där också Lucie Rie och Hans Coper deltog. Det är troligt att det var dessa kontakter i England som ledde fram till utställningen i Göteborg 1955. Även keramikern Kurt Ekholm, vid denna tid knuten till Slöjdföreningens skola, vägg i vägg med Röhsska konstslöjdmuseet, deltog i konferensen 1952 på Dartington Hall och hade kontakt med de brittiska keramikerkollegorna. Rie och Coper besökte inte själva utställningen, men den blev en stor succé. Keramik av Rie och Coper köptes från utställningen av bl.a. Röhsska konstslöjdmuseet, Nationalmuseum, Wilhelm Kåge, Göta Trägårdh och Erik Chambert.
Tack till Love jönsson, Röhsska Museet för information om och kring denna utställning.

Tony Birks, "Hans Coper", Collins, Great Britain 1984 ( paperback). Jämför liknande vas ur the Crowther collection s 50-52, samt ur Lucie Ries samling från år 1958, sid 98.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69