Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

BARBRO NILSSON, MATTA, "Tånga, grön", gobelängteknik, 357,5 x 235,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955.

Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade kortsidor och fransar, många fransar saknas.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK