JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.

Runt rotfanerad skiva, kantsarg och tre ben av valnöt. Diameter 120 cm, höjd 48 cm.

Normalt slitage.

Modellen formgiven år 1952

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69