Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

BARBRO NILSSON, vävd tapet, gobelängvariant, 214 x 152,5 cm, signerad BN AB MMF

(Barbro Nilsson, AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad på 1960-talets andra hälft. Blå himmel med stjärnor och stjärnglans. (Unik).

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK