Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, rölakan, 264,5 x 170 cm, "Munka-Ljungby", signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar. Sannolikt senare fransar.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Formgivare

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK