TOM DIXON & DAFT PUNK, soffbord, "Daft Punk coffee table", Habitat 2004.

Kvadratiskt, svart glasskiva med röd plexiglasskiva invändigt. 82 x 82 cm, höjd 28 cm

Smärre slitage och nagg.

Daft Punk var en fransk elektronisk dj-/musikduo som gjorde detta bord i samarbete med Tom Dixon för Habitat 2004. Genom att ställa in lamporna i olika lägen förändras bordets mönster till basgångarna i musiken.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK