Fanerad med olika träslag. Intarsiadekor av blommor. Två lådor. Beslag i mässing. Stenskiva. Längd 102 cm, bredd 42 cm, höjd 89 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Fanerskador. Lagningar. Ställvis blekt. Mindre nagg.