Svängda former. Dekor av blommor. Invändigt förgylld. Höjd 10,5 cm. Vikt 145 g. Med senare stämplar som delvis täcker de äldre stämplarna. Bl a stämplad senare med arbetare med hammare, använd mellan 1927 och 1958.
Bruksskick. Lagad undertill.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.