MATTA, "Söndag", rya, ca 206 x 131 cm, design av Viola Gråsten, NK Textilkammare.
Rödmelerad botten med polykrom dekor av stiliserade människor, djur, byggnader och träd. Baksidan med påsydd etikett.
Något slitage och blekt, smutsig, fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador, fransar saknas.