BOK, Fyra originalupplagor av Edith Södergran, Dikter

Borgå, Holger Schildts förlag, 1916. 104 sid. Häftad, tryckta omslag, lätt nött, främre omslaget med ljus rund fläck, genomgående mycket svagt mjukt veck i nedre marginalen. Namnteckning på främre omslaget: ”Mariquita Björnberg 1916” (äv. ”Quita”, artist med litterärt och konstnärligt umgänge, född Ericsson, Helsingfors 1893-Borgå 1933). Senare genomskinligt skyddsomslag i plast. Debutboken.
Rosenaltaret.
Helsingfors, Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1919. 68 sid. Häftad, dek. omslag. Lätt nött, rygghuvud med liten skada, genomgående svagt mjukt veck i nedre marginalen.
Brokiga iakttagelser.
Helsingfors, Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1919. 24 sid. Häftad, dek. omslag. Nött, ngt veckat omslag, det främre med avbrutet hörn (biten bevarad och bifogad), genomgående svagt veck i nedre marginalen, namnteckning på förtitelbladet daterad 1923.
Landet som icke är. (Efterlämnade dikter)
Helsingfors, Holger Schildts förlag, 1925. 76 sid. Häftad, dek. omslag. Nött, ngt veckat omslag, genomgående svagt veck i nedre marginalen.

Slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Utropspris
2 000 SEK