Invändigt förgylld. rik dekor av eklöv och fornnordiska drakar. Mynt med Gustav V:s porträtt i provil infällt i locket. På tre kulfötter. Plakett med gravyr av namnet Liljenberg på livet. Höjd 20,5 cm. Vikt 1050 gram.
Slitage. Gravyr på livet samt undertill.