BOK, Dalins poetiska arbeten 1782-83 i samtida band

Olof von Dalin: Poetiska arbeten. 1-2.

Stockholm 1782-83. [2] + XVI + 1-16, 33-150 + [2] + 151-362 (komplett men felpaginerad); + [2] + 362 sid. + graverat porträtt + 2 graverade planscher + 4 graverade inklistrade vinjetter.

Två volymer. Samtida gröna skinnband, guldornerade ryggar med upphöjda bind och röda titelfält, röda snitt, marmorerade för- och eftersättsblad. Banden lätt nötta och fläckade, stor samtida namnteckning på främre vita fribladen, sid 33/4 i andra delen med pappersförlust i marginalen.

Slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke (exlibris).

Utropspris
2 000 SEK