BOK, Dalins poetiska arbeten 1782-83 i samtida band.

Olof von Dalin: Poetiska arbeten. 1-2.

Stockholm 1782-83. [2] + XVI + 1-16, 33-150 + [2] + 151-362 (komplett men felpaginerad); + [2] + 362 sid. + graverat porträtt + 2 graverade planscher + 4 graverade inklistrade vinjetter.

Två volymer. Samtida gröna skinnband, guldornerade ryggar med upphöjda bind och röda titelfält, röda snitt, marmorerade för- och eftersättsblad. Banden lätt nötta och fläckade, stor samtida namnteckning på främre vita fribladen, sid 33/4 i andra delen med pappersförlust i marginalen.

Konditionsrapport

Slitage.

Proveniens
Säbylund, Närke (exlibris).

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss