Design
1001051

MATGRUPP, Finland 1900-talets början, jugend. Matbord samt 7 + 2 stolar och sidobord.

Ek, skuren dekor av stiliserade ornament. Matbord med utdragsskivor, längd 144 + 64 x 2 cm= total längd ca 272 cm, bredd 109 cm, höjd 79 cm, stolar, sitsar klädda med naturbrunt läder och pärlspik av mässing ( två trasiga stolar medföljer) höjd 100,5 cm, sidobord längd 90 cm, bredd 54 cm, höjd 77 cm.

Skador, fläckar. Bordet med större torrspricka,
samt några smärre torrsprickor, fläckar på samtliga sitsar, i stort sett samtliga stolar med flisor ur träet. De två medföljande stolarna har tappat ben- som medföljer.

Proveniens

Inköpta i Borgå, Finland, enligt tidigare
familjetradition formgivna av Louis Sparre.

Utropspris
15 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69