Design
1001506

Axel Salto

(Danmark, 1889-1961)
Axel Salto
(Danmark, 1889-1961)

AXEL SALTO, vas, stengods, Royal Copenhagen, Danmark, 1950/60-tal.

Genombruten med brun glasyr. Signerad och numrerad 2/472. Höjd 7 cm.

Obetydligt ytslitage. Sprickor.

Formgivare

Axel Salto (1889-1961) föddes i Köpenhamn och studerade bland annat på Det Kongelige Danske Kunstakademi 1909-1914, varefter han reste till Paris och träffade Matisse och Picasso. Mötet med framförallt Picasso förändrade hans syn på konst och han stiftade konsttidsskriften Klingen och bildade det progressiva och moderna konstnärskollektivet De Fire. Tidsskriften fick stort inflytande trots sin korta levnad. Salto medverkade på världsutställningen i Paris 1925 där hans keramik för Bing & Grøndahl väckte stor beundran. Under denna period på 1920-talet flyttades hans fokus från måleri till keramik. Salto samarbetade därefter med bl a Carl Halier och Saxbo stentøj och efter ett antal år kom han till Royal Copenhagen där han arbetade med formgivning av stengods från 1933 fram till 1950-talet. Axel Salto anses idag som en av de viktigaste danska formgivarna inom keramisk konst.

Salto experimenterade med organiska skulpturala former och glasyrer med inspiration från naturen. Föremålen kategoriseras ofta i tre olika stilar; ”knoppande”, ”spirande” och ”räfflande”. Under de senaste åren har efterfrågan på Axel Saltos keramik ökat från samlare världen över.

Utropspris
3 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14