Armband stämplat Stigbert samt Rune, Runes Konsthantverk R Tennesmed. Kalmar 1960. Cabochonslipad ametist ca 13 x 10 mm.
Örhängen sämtplade KP, Alton Guldvaru Ab. Falköping 1949 och 1950. Med cabochonslipade ametister ca 10 x 7 mm. Skruv. Fattning höjd 15, bredd 13 mm.
Total vikt samtliga ca 24 gram.
Anlupen. Nagg på ametist på armband.