SERVIS

12 delar, keramik. "Koka Blå", Hertha Bengtsson, Rörstrand, 1900-tal.

Bestående av Kaffekanna, mjölkkanna (höjd 18,5 cm), tre serveringsfat (längd 29-41 cm), två skålar (diameter 9 cm), karott med lock (höjd 22 cm), samt form diameter 23 cm), två större skålar (diameter 23 cm. Större ungsfast form (längd 34 cm).

Konditionsrapport

Bruksslitage.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Cecilia Nordström

Cecilia Nordström
Ansvarig specialist Asiatisk keramik och konsthantverk

+46-73-940 08 02
cecilia.nordstrom@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 2 500 SEK

    Slutpris

    1 400
    143 EUR
    172 USD

    Budhistorik (5 bud)
    5 5 jan 11:561400SEK
    4 2 jan 18:121300SEK
    Acceptpris på 1 250 SEK uppnåddes
    32017-12-30 10:111200SEK