VÄRJA, för ämbetsman, 1800-tal.

Fäste i förgylld mässing, pärlemorbeklädd kavel. Rak parerstång. Läderbalja med förgyllda beslag. Längd 97 cm.

Trasig balja.

Utropspris
2 000 SEK