Benvit botten med rutmönster och stiliserade blommor i ljusrött och gröna nyanser. Ljusröd huvudbård med meanderliknande dekor. En etikett från Nessims på baksidan.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar varav en med liten missfärgning, stora lagningar. Långsidorna med trampveck.