MATTA, semiantik/old Baotou, Kina, ca 169,5 x 87,5 cm (samt kortsidorna med ca 1 cm slätväv).

Benvit botten med rutmönster och stiliserade blommor i ljusrött och gröna nyanser. Ljusröd huvudbård med meanderliknande dekor. En etikett från Nessims på baksidan.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar varav en med liten missfärgning, stora lagningar. Långsidorna med trampveck.

Utropspris
3 000 SEK