VÄGGPENDYL

Sengustaviansk, omkring år 1800.

Snidad, förgylld och bronserad. Vitlackerad urtavla märkt "Hörning Stockholm" (Sven Peter H., verksam 1785 - 1808). Krön med örn, fascesstavar och lagerkvistar. Urhus flankerat av urnor, uppburet av räfflade kolonner. Höjd 78, bredd 51 cm. Pendel medföljer.

Konditionsrapport

Dekorlagningar. Dekorbortfall (bandrosett under urhus senare). Slitage. Skadat spegelglas. Ej funktionstestad. Nycklar saknas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Chef hemvärderingen, specialist möbler och konsthantverk

+46 8-614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 4 000 SEK

    Slutpris

    4 009
    409 EUR
    494 USD

    Budhistorik (14 bud)
    7 6 jan 16:524009SEK
    6A 6 jan 16:523809SEK
    6 6 jan 16:513806SEK
    Acceptpris på 2 000 SEK uppnåddes