Johan Axel Gustav, "J.A.G." Acke

(Sverige, 1859-1924)
(Sverige, 1859-1924)

JOHAN AXEL GUSTAV, "J.A.G." ACKE, olja på duk lagd på pannå, sign & daterad m. dedikation: "Acke till vännen VB 1887".

Ålfiskare sittande på en sump täljande en pinne med en yxa. 23,5 x 29,5 cm.

Uppfodrad på masonit. Ställvis obetydlig krackelyr.

Proveniens

Gåva av konstnären till Vilhelm Behm (1859-1934).

På spännramen etikett märkt ”74”.

Sommaren 1886 till våren 1887 var Acke verksam på Åland där han ingick i den s.k. Önningeby kolonien. I april lämnade han Åland och reste till Svenska Västkusten där den aktuella målningen sannolikt är utförd.

Utropspris
25 000 SEK