LOCKURNA och PIEDESTAL, majolika, delvis Gustafsberg, omkring sekelskiftet 1900.

Piedestal med kannelyrer, blad och antikiserande figurer. Märkt Gustafsberg. Urna med rik dekor av kartuscher, växter och figurer. Höjd exklusive träsockel 92+50 cm. Träsockel medföljer.

Bruksskick. Sprickor. Lagningar. Nagg. Krackelyrer. Missfärgningar.

Utropspris
4 000 SEK