LOCKURNA och PIEDESTAL

Majolika, delvis Gustafsberg, omkring sekelskiftet 1900.

Piedestal med kannelyrer, blad och antikiserande figurer. Märkt Gustafsberg. Urna med rik dekor av kartuscher, växter och figurer. Höjd exklusive träsockel 92+50 cm. Träsockel medföljer.

Konditionsrapport

Bruksskick. Sprickor. Lagningar. Nagg. Krackelyrer. Missfärgningar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Larsdotter

Göteborg

Karin Larsdotter

+46-703 802188
karin.larsdotter@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 4 000 SEK

    Slutpris

    3 100
    316 EUR
    382 USD

    Budhistorik (11 bud)
    910 jan 19:573100SEK
    Acceptpris på 3 000 SEK uppnåddes
    710 jan 16:062900SEK
    810 jan 06:502700SEK