Piedestal med kannelyrer, blad och antikiserande figurer. Märkt Gustafsberg. Urna med rik dekor av kartuscher, växter och figurer. Höjd exklusive träsockel 92+50 cm. Träsockel medföljer.
Bruksskick. Sprickor. Lagningar. Nagg. Krackelyrer. Missfärgningar.