SPEGEL samt KONSOLBORD, omkring sekelskiftet 1900.

Spegel med bronserad och förgylld ram med dekor av blommor, rocailler och kartuscher. Genombrutet krön. Ca 180 x 73 cm. Bronserat och förgyllt konsolbord för fäste i vägg och med stenskiva. Längd 70 cm, bredd 34 cm, höjd 50 cm.

Bruksskick. Skador och lagningar. Renoverad och kompletterad, bl a senare bronsering och förgyllning. Färgbortfall. Nagg. Fläckar.

Utropspris
2 000 SEK