Dekor av putto och pousserade blommor. Genombruten kantdekor. Otydlig märkning, troligen Dresden. Längd 30 cm, bredd 15 cm, höjd 24 cm.
Bruksskick. Smärre sprickor, troligen från tillverkningen. Smärre nagg.