SAMLING SAMEFÖREMÅL, 8 delar, bl a John Nilsson, Araksuolo.

Brosch, kniv och kåsa av John Nilsson, signerade och två daterade 1961.
Renhorn med glödritad dekor.
2 knivar, renhorn och glödritad dekor. En märkt Lappland 1943.
1 par skor av läder.
1 liten väska av läder och päls.
Längsta längd 28 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
3 000 SEK