CARL FAGERLUND, troligen, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Mässing. Yttre kupa i tonat glas, inre kupa i pressat klarglas med reliefdekor. Diameter ca 33, höjd ca 40 cm.
Sedvanligt slitage. Flertalet mindre nagg. Ej funktionstestad.