MATGRUPP, 7 delar, sex stolar Carl Malmsten modell "Herrgården". 1900-talets andra hälft.

Bestående av matbord med iläggsskiva, okänd formgivare, samt sex stolar modell "Herrgården", varav två märkta: "Bodafors design Carl Malmsten Made in Sweden". Målade, stolarna med lösa sitsar. Bordets längd (136+54,5) totalt ca 190,5, bredd 84, höjd 75 cm. Stolarnas sitthöjd ca 45 cm.

Senare målning. Slitage. Färgbortfall. Stolarna något instabila.

Utropspris
6 000 SEK