Fanerat med pyramidmahogny. Nedfällbar lucka med barskåp. Undertill två lådor, flankerade av dörrluckor med bakomliggande hyll- samt lådinredning. Bakstycket med stämpel för Sveriges Möbelindustri. Bredd 143 cm, djup 45 cm, höjd 113 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Smärre fanerskador.