Betsad björk med glasade luckor. Bestående av fyra lösa sektioner vardera. Bredd 80, djup 32 cm. Sex sektioner med höjd ca 34 cm, en sektion med höjd ca 29 cm samt en sektion med höjd ca 49 cm. Två svarta socklar bredd 79, djup 30, höjd 10 cm.
Slitage. Repor. Sprickor. Märken. Senare knoppar. Olika nyanser.