HERRBYRÅ, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
Fanerad med valnöt. Bredd ca 85, djup ca 51, höjd ca 140 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Översta lådan låst och går ej att låsa upp. Fanerskador.