Stomme av bonat lövträ. Kring skivan en list, under en genombruten hylla. På hjul. Längd ca 75, bredd ca 45, höjd ca 58 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Mindre instabil. Mindre skador vid hjul.