Tudelat. Fanerat med valnöt. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med två lådor och dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 107. Djup 48. Höjd 249 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Lagningar. Fanerskador. Torrsprickor. Repor.