GOLVUR, Carl Lindbergh, Söderberke, daterat 1821.

Fodral i målat trä med blomsterdekor. Ljus urtavla med arabiska siffror. Lod och pendel finns. Höjd 206 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Renoverat och kompletterat. Senare målning. Sprickor. Krackelyrer. Färgbortfall. Ej funktionstestat.

Utropspris
2 000 SEK