Vitmålade med bronserade detaljer. Skuren dekor. Kopplade benställningar. Genombrutna balusterformade ryggbrickor. En sits klädd med randig textil.
Slitage. Senare målning samt klädsel. Kraftigt renoverade och kompletterad. Ett armlän sitter löst. Sprickor. Lagningar. Maskstungna