CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ SAMT FOTPALL, 'Caravelle', tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal.
Stomme i teak. Fast stoppad klädsel med knappar. Nackkudde och plymåer. Bredd 85 cm, sitthöjd ca 37 cm, total höjd 95 cm. Fotpall, 47x47 cm, höjd 37 cm.
Smärre slitage. Renoverad.