AIMO OKKOLIN, skålfat, glas, "Flygande tefat" signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy. Formgiven 1958.
Klart glas. I bottnen graverad logo ST. Diameter 24 cm.
Slitage och repor.
"Flygande tefat" i serieproduktion 1958-1968 i tre olika storlekar, denna storlek tillverkad endast på beställning för Suomen Tupakka.