BOK, Om Jan Hus och husitkrigen på 1400-talet

Zacharias Theobald: Hussitenkrieg oder Geschichte des Lebens und der
Lehre Joh. Hussens.

Breslau 1750. [8] + 440; + 320; + 240 + 120 + [32] sid. + 5 graverade
planscher (porträtt) + utvikbar tabell.

Samtida ngt fläckat pergamentband, titeln skriven på ryggen, röda snitt.
Obetydligt maskstungen i början och slutet, huvudsakligen i marginalen
men även i bildytan av en plansch. Proveniens: Fr. O. Cöster 1835, Eka
bibliotek 1904 Hans A. Dyrssen, sentida exlibris med monogram

Slitage.

Utropspris
1 500 SEK