”Imprimé a cent lieues de la Bastille à l’enseigne de la liberté”, 1772.
Sid. 3-174 + graverad frontispis. (Utan förtitelbladet, s. 1-2.)
Inlagan oskuren frånsett övre snitt, insatt i ett senare ngt klumpigt
band, flera hörn med mycket svag fuktrand. Ett gråpappersomslag
medbundet sist, med en ungefär samtida svensk namnteckning (svårtydd,
”And. Sundeman”?) och en 1800-tals bibliografisk anteckning på svenska i
bläck.
”Le Gazetier Cuirassé” är en av de mer välkända av 1700-talets förbjudna
böcker, och trycktes första gången 1771, naturligtvis anonymt och
(liksom här) med påhittad tryckort.
Slitage.