BOK, ’Nordiska fornlemningar’ i häften, Stockholm 1819-23

J. G. Liljegren / C. G. Brunius: Nordiska fornlemningar. 1-2.

Stockholm 1819-23. [100] + [104] + XVIII sid. + 2 litograferade
titelblad + 98 litograferade planscher med bilder numrerade 1-100 (fig.
25-26 & 81-82 på samma plansch). Komplett.

Sällsynt exemplar i åtta häften numrerade 1-12 (varav 5/6, 7/8, 9/10,
11/12 är dubbelhäften), och med det ofta kancellerade deltitelbladet
till första häftet bevarat. Volymtitelbladen sitter kvar på den plats de
trycktes, först i häfte 11/12.

Häftena helt oskurna i originalomslagen, häfte 9/10 med ytterst svag
fuktrand i nedre yttre hörnet samt med mycket defekt bakre omslag,
häftesryggarna ställvis ngt nötta. Samtida namnstämpel för J. E.
Åhström.

”Nordiska fornlemningar” innehåller avbildningar och beskrivande texter
av 100 fornlämningar, från gånggrifter till medeltida mynt, gravhällar
och sametrummor.

Slitage.

Utropspris
3 000 SEK