Med räfflade bårder och tassfötter. Kaffekannan med lockknopp i form av kotte samt med trähänkel. Gräddkanna och sockerskål invändigt förgyllda. Höjd ca 9-23 cm.Total vikt 987 g.
Bruksskick. Anlupna. Senare gravyr på kaffekannan. Trähänkeln något löst sittande.