K. ANDERSSON, kaffeservis, silver, 3 delar, Stockholm, 1914.

Med räfflade bårder och tassfötter. Kaffekannan med lockknopp i form av kotte samt med trähänkel. Gräddkanna och sockerskål invändigt förgyllda. Höjd ca 9-23 cm.Total vikt 987 g.

Bruksskick. Anlupna. Senare gravyr på kaffekannan. Trähänkeln något löst sittande.

Utropspris
4 000 SEK