Troligen av holländska eller tyska vävare, på plats i Sverige. Dekor av figurscener och hjortdjur. En med spetskant. Mått ca 76 x 76 cm, 74 x 77, 75 x 75 cm.
Slitage, ställvis hårdare. Fläckar. Lagningar. Smärre hål. En med monogrambrodyr.
Enligt uppgift inköpt vid auktion efter friherrinnan Ehrenborg på Hovdala vid Hässleholm omkring år 1868.