Fanerad med alm. Skuren dekor av tandsnitt, kannelyr och romber. Fyra lådor. Bredd 97, djup 56, höjd 91 cm.
Slitage. Sprickor. Repor. Renoverad och kompletterad. Senare bakstycke. Maskstungen. Del av list saknas. Nyckel saknas.